clines running corner banner

home calendar results side trips short jogs texas marathons fastest times slideshows
running clubs archives running news runners tools where to run runners sites advertising about

2008-09 Fastest at Metroplex Road Races

This will be attempted to be updated each week, using times from Fort Worth-Dallas area races that are available on websites or sent to me via e-mail from race directors. If you've run a faster time in a D-FW race and it's not listed, please runnercontact the race director and have him or her e-mail me the results at admin@clinesrunningcorner.com. If a person wins an Overall or Masters title, that time might or might not appear in the person's age-group ranking. It depends if the person's age is listed in the results. Some race results have no ages submitted in Overall, Masters and younger divisions, so some runners might not have their times recorded in their specific age division. Gun times will be used in the Overall and Masters divisions. Chip times, if available, will be used in age-group divisions except for those whose times are used in the Overall or Masters lists. Times will be rounded up in age-group divisions. For example, if a time is listed as 34:14.4, then the time will become 34:15. There is a Top Ten fastest times; fastest winning times for Overall and Masters; and age divisions will include 15 names. There will be no repeats; a person's fastest time will be recorded. However, if a runner moves up to a different age division, it's possible he or she could be listed in both. The fastest list will run from May 1, 2008 to April 30, 2009. If there are names misspelled or times wrong, please e-mail me for corrections.

Note: There are some races results that don't have ages listed, so some runners who are in overall, masters, younger and older age divisions might not be posted in their respective age division although they might have faster times than those who are listed. If that is the case, please e-mail and submit your age, race and time.

Note 2: Results from the Mav Run 5K (4-11) are not listed because the course apparently was short.

Legend is at the bottom. The numeral in the lists reflects the year. Thus, FBR8, means the race was in 2008 or FBR9 in 2009.

Updated: 04-29-09. If a name has been omitted or misspelled, please e-mail with the name, age and race. Note: The D.O. Dash results aren't included because the course, according to runners including winner Keith Pierce, probably was short, maybe by as much as a tenth of a mile. Also, the Kwanzaafest Beat Obesity course reportedly was short, and those times will be discarded, though only one runner was affected.

5K

Women

Fastest Ten: 1, Melissa Cook (DDG9), 16:14; 2, Lauren Hagans (DKOM8), 16:48; 3, Cindy Craine (FR8), 16:50.2; 4, Melisa Christian (DKOM8), 16:54; 5, Emily Field (DDG9), 16:59; 6, Andrija Barker (IND8), 17:17:35; 7, Jody Hawkins (MF8), 17:28.7; 8, Katherine Stepp (DDG9), 17:36; 9, Ruth Waller (BUB9), 17:55.6; 10, Aja Clark (DDG9), 18:03.

Fastest Overall winners: Melissa Cook (DDG9), 16:14; Cindy Craine (FR8), 16:50.2; Emily Field-Van Ootegaem (TM9), 17:27.37; Jody Hawkins (MF8), 17:28; Melisa Christian (HBT8), 17:28.85; Becky Angeles (KT8), 18:17.30; Calah Schlabach (LR8), 18:18.40; Debbie Soriano (GRR9), 18:22.5; Kim Stark (HOH9), 18:27; Krista Steinbeiser (RUR8), 18:33.05; Lisa Cron (CR8), 18:34; Aja Clark (COW9), 18:37; Laurie Shea (RRHH9), 18:42; Katie Barry (GBF8), 18:44; Wendy Ragle (RAS9), 18:45.

Fastest Overall Masters winners: Yolanda Hopping (LR8), 19:06.10; Sheila Natho (DKOM8), 19:14; Janice Moore (KT8), 19:21.25; Fiona Green (TH9), 19:46; Sandra Ricaud (DRCI8), 19:51.10; Wendy Middleton (GBF8), 19:56; Ruthie Tate (FWTT8), 20:06.63; Julie Platt (RUR8), 20:09.6; Angela Eusery (DRCL8), 20:11.76; Stacie Sauber (FT9), 20:23; Maria Moore (TCH9), 20:32.71; Leana Sloan (VR8), 21:02; Elizabeth Rudy (MAM8), 21:11; Laura Nelson (TRN8), 21:17; Barbara Luciano (PR8), 21:20.

10-Younger --Payton Brown (JEN8), 20:24; Madeline Reed (MLK9), 21:16; Erin Jacobs (COW9), 21:20; Mallory McKnight (DRD8), 21:38; Lindsey Thompson (RUR8), 21:59; Andrea Jolliffe (LCR8), 22:30; Emma Lamar (VOV9), 23:04; Meghan Ellis (PPHF9), 23:43; Valerie Matlock (LWMD8), 23:45; Emily Sigrist (JB8), 23:49; Emily O'Neal (MHR8), 23:49; Emily Heraty (GBF8), 24:06; Lucy Santora (KACR)=24:10; Madeline Wasden (MF8), 24:17; Madison Ray (LCR8), 24:23; Charity Bradley (LCR8), 24:28.

11-14 --Chandler Crumblish (GH8), 18:48; Natalie Rathjen (RAS9), 18:53; Alexandra Davis (DDG9), 18:54; Jessica Woods (COW9), 18:59; Sydney Brown (RRHV9), 19:03; Molly Tucker (FT9), 19:11; Katherine Westerheide (MF8), 19:20; Shelby Chapin (SS8), 19:27; Krista Steinbeser (LCR8), 19:41; Sarah Scott (GH8), 19:45; Madison Milhoan (MLK9), 19:56; Gairy Natividad (DRD8), 20:02; Meredith Gleitz (JB8), 20:03; Brittany Adams (FWTT8), 20:12; Felice Johnson (RTH9), 20:20.

15-19 -- Jourdan Ellis (TM9), 17:32; Melanie Wilcox (TM9), 17:56; Aly Nielson (TM9), 18:00; Bailey Belvis (TM9), 18:19; Kim Kirby (TM9), 18:22; Krista Steinbeiser (RUR8), 18:34; Katie Barry (TM9), 18:35; Haley Parsons (TM9), 18:39; Tara Upshaw (XS8), 18:48; Melanie Wilwx (COW9), 18:52; Rachel Johnson (TM9), 19:01; Celeste Sullivan (DKOM8), 19:03; Carly Kitts (TM9), 19:07; Aly Nielson (RMS8), 19:07; Kristen Miller (JB8), 19:08.

20-24 -- Katherine Stepp (DDG9), 17:36; Ruth Waller (TM9), 17:43; Elizabeth Eder (FWKRC9), 18:05; Calah Schlabach (LR8), 18:19; Aja Clark (COW9), 18:37; Jodi Hulett (RMS8), 18:54; Tanju Ivandic (DRCF9), 18:55; Jen Smith (MTB9), 19:01; Savannah Matzinger (AO8), 19:08; Ashley Millerick (VOV9), 18:58; Lauren Robertson (JEN8), 19:23; Amanda Foust (FWTT8), 19:24; Molly Burke (PPICP8), 19:26; Lyndsy Bedell (KNT8), 19:27; Heather Adams (FWTT8), 19:37.

25-29 -- Melissa Cook (DDG9), 16:14; Cindy Craine (FR8), 16:51; Emily Field (DDG9), 16:59; Andrija Baker (IND8), 17:18; Ruth Waller (BUB9), 17:56; Aja Clark (DDG9), 18:03; Wendy Ragle (DDG9), 18:16; Lisa Cron (CR8), 18:34; Laurie Shea (RRHH9), 18:42; Ashley Johnson (RUR8), 18:49; Emily Boles (IND8), 18:48; Claudin Mangum (IND8), 18:53; Sonya Correa (MTB9), 19:09; Ashley Nunez (KT8), 19:25; Sara Mitchell (DKOM8), 19:29; Ashley Harsh (PP8), 19:29.

30-34 -- Melisa Christian (HBT8), 17:29; Dawn Charlier (DKOM8), 17:47; Becky Angeles (KT8), 18:18; Kim Stark (HOH9), 18:27; Ashley Walker (LR8), 19:31; Yvette Lacsamana (BUB9), 19:32; Riva Graeme (HBT8), 19:32; Ashlee Inman (VOV9), 19:37; Christina Bell (FWTT8), 19:46; Jennifer Dean (DDG9), 19:48; Dana Bullard (DKOM8), 19:52; Kristen Soto (FWTT8), 19:52; Elizabeth Meraz (JEN8-DMG9), 20:00; Tori Irvine (KT8), 20:05; Kristina Martin (JEN8), 20:10; Darla Shinn (LR8), 20:14.


35-39 -- Patricia Vargas (DKOM8), 18:18; Debbie Soriano (GRR9), 18:23; Cathy Pugsley (IND8), 18:29; Cora Turner (VOV9), 18:57; Andrea Fisher (IND8), 19:21; Cindy Lynch (IND8), 19:27; Karen Matlack (JEN8), 19:44; Christina Bell (FWZ9), 19:53; Tonya Miller (HOH9), 19:57; Julie Platt (DKOM8), 19:58; Becky Walker (DFD8), 20:30; Stacy Boenich (TRN8), 22:09; Gabrielle Patterson (KNT8), 20:10; Jowelee Lancaster (RAS9), 20:22; Laura Wilk (DKOM8), 20:24; Marilyn Burnham (VR8), 20:24.


40-44 -- Jody Hawkins (MF8), 17:29; Liz Wilson (IND8), 18:04; Sally Bergesen (IND8), 18:42; Sheila Natho (SSH9), 19:13; Fiona Green (TRN8), 19:30; Mina Pizzini (GHR9), 19:46; Sandra Ricaud (DRCI8), 19:52; Wendy Middleton (GBF8), 19:56; Ruthie Tate (JB8), 19:59; Elizabeth Stahl (IND8), 20:08; Julie Platt (RUR8), 20:10; Angela Eusery (DRCL8), 20:12; Alma Darensburg (DKOM8), 20:38; Kelly Florence (DKOM8), 20:38; Laura Nelson (FT9), 20:40.


45-49 -- Yolanda Hopping (RFD8), 18:47; Janice Moore (KT8), 19:22; Barbara Gubbins (IND8), 19:35; Sandra Ricaud (MTB9), 20:08; Leana Sloan (DDG9), 20:09; Stacie Sauber (FT9), 20:23; Maria Moore (TCH9), 20:33; Christine Shirer (KT8), 20:52; Becky Shirley (DDG9), 21:05; Annabell Lee (JB8), 21:03; Francis McKissick (DAF8), 21:15; Dot Young (FRE8), 21:24; Kelly Florence (BUB9), 21:25; Melissa Hurta (FWTT8), 21:29; Laurie Lukanich (SS8), 21:35.


50-54 -- Vicky Boyd (DDG9), 20:52; Elizabeth Rudy (BBG9), 21:00; Juli Baldwin Brown (RFAS9), 21:19; Laura Russo (KT8), 21:23 Debbie Sanders (COW9), 21:26; Sherry Pipkin (FR8), 21:48; Marci Kirsch (IND8), 21:59; Maria Moore (PPMD8), 22:03; Rebecca Martin (DKOM8), 22:08; Ellie Tucker (IND8), 22:18; Mary Anne Rogers (DDG9), 22:19; Tawni Luke (DKOM8), 22:44; Jean Kerr (JB8), 22:49; Maggie Riba (BUB9), 22:52; Victoria Wise (FWTT8), 22:57.

55-59 -- Barbara Luciano (PR8), 20:43; Jan Goss (KT8), 21:45; Linda Kelly (RFR8), 21:47; Julian Day (JB8), 22:17; Ann Dannis (DKOM8), 22:45; Erika Campbell (DH8), 22:47; Kim Andres (AGU8), 22:52; Debbie Clark (KT8), 23:00; Jean Kerr (FWKRC9), 23:28; Ellen Kohn (FR7), 23:40; Diane Proud (DKOM8) 23:52; Poksu Binger (FWZ9), 24:18; Marnie Klein (JEN8), 24:24; Lynn Silver (DKOM8), 24:29; Doris Lodics (TRN8), 24:38; Deborah Ruiz (FWTT8), 24:39.

60-64 -- Jan Goss (JWF9), 24:14; Kim Andres (HS9), 24:18; Kathy Redfern (THTH8), 24:46; Marylyn Patrick (LR8), 24:53; Fran Jensen (PPICP8), 25:52; Fara Raines (FWKRC9), 25:56; Ann Schrader (DR8), 26:07; Shirley Robben (VR8), 26:11; Tamara Cathey (FWTT8), 26:19; Sharon Sutton (WFL8), 26:24; Nikki Deshazo (DKOM8), 26:25; Linda Landrum (RFRI8), 26:32; Jean Meyer (FWTT8), 26:36; Margaret Filingeri (KNT8), 26:42; Mili Ghose (FWKRC9), 27:07.

65-69 -- Carol Gibbs (FWTT8), 22:42; Mary Kennard (VR8), 25:09; Tracy Joseph (KT8), 25:31; Marylyn Patrick (DDG9), 26:54; Latralle Thompson (KNT8), 26:17; Glenda Signs (SC8), 26:48; Elizabeth Fagan (DKOM8), 26:49; Imma Ortega (FWKRC9), 28:23; Sharon Smith (FWKRC9), 32:03; Nancy Cole (GH8), 31:56; Ronni Mitchell (SES9), 3l:59; Mary Salter (DKOM8), 32:31; Wilma Perry (FWKRC9), 32:42; Maryanne Kaplan (TCH9), 32:49; Carol Schieffer (VOV9), 32:43.

70-74 -- Lois Bue (JB8), 29:48; Maria Johnston (KT8), 31:55; Margaret Moore (DDG9), 31:58; Beverly Torres (FWKRC9), 32:18; Sherry Robinson (FWLD8), 32:34; Margaret Thrash (MPS8), 32:38; Joanne Barnes (LCR8), 34:03; Wanda Estes (JB8), 34:54; Maureen Daugherty (JB8), 35:49; Amani Mzaya (RAS9), 36:10; Bettye Haynes (DFD8), 36:58; Dru Young (COW9), 37:42; Harriet Borger (COW9), 38:30; Margaret Kimpel (DKOM8), 39:45; Joan Stokes (COW9), 40:37.

75-79 -- Virginia Kay (TH9), 37:49; Thelma Sellers (LWL8), 39:54; Twyla Stanford (RFS8), 41:11; Audrey Melvin (FWLD8), 42:41; Nancy Raitz (PR8), 43:14; Bernice Hellman (PR8), 45:59; Joann Snyder (RAS9), 47:25; Jeanne Mayer (SSZ8), 47:40; Shirley Johnson (COW9), 50:10; Marlene Ball (ECA9), 51:07; Margie Brantley (FWZ9), 53:01; Gini Cooley (COW9), 54:09; Marian Walker (COW9), 54:32; Betty Knight (VOV9), 54:57; Dorothy Mittel (VOV9), 55:02.

80-84 --Jan Richards (DDG9), 36:53; Betty Bob Massey (SC8), 47:00; Loretta Santos (COW9), 52:35; Eleanor Tague (SES9), 55:17; Jo Wier (SES9), 56:04; Mildred Trent (JB8), 56:33; Etta Mauldin (DKOM8), 57:12; Wanda Cook (FWTT8), 1:00:21; Clara Sexton (FWTT8), 1:05:06; Anne McCoy (TRN8), 1:18:03.

85-89 -- Anne McCoy (LD8), 1:24:26.

90-94 -- Nellie Miller (LWL8), 54:44; Mary Dunlap (KT8), 1:15:32.


5K

Men

Fastest Ten: (gun times) 1, Kip Kangogo (DKOM8), 14:20; 2, Nicodemns Naimadu (DKOM8), 14:44; 3, Keith Pierce (XS8), 14:57.7; 4, Jacob Phillips (DDG9), 15:02; 5, Keith Pierce (RHI9), 15:04; 6, Andrew Cook (DDG9), 15:07; 7, Dane Mitchell (DKOM8), 15:09; 8, Jeffrey Arnier Jr. (GH8), 15:12; 9, Joe Jacobs (IND8), 15:15.13; 10, Craig Lutz (RRHV9), 15:16.8.

Fastest Overall winners: (gun times) Kip Kangogo (DKOM8), 14:20; Keith Pierce (XS8), 14:57.7; Jacob Phillips (DDG9), 15:02; Keith Pierce (RTH9), 15:05; Jeffrey Arnier Jr. (GH8), 15:12; Joe Jacobs (IND8), 15:15.13; Craig Lutz (RRHV9), 15:16.8; Koby Styles (FWKRC9), 15:18.07; Craig Donnelly (SSH9), 15:21; Derek York (RFS8), 15:34.6; Clint Bell (BUB9), 15:38.1; Andrew Herrera (FWTT8), 15:41; Armando Salvador (TRN8), 15:44; Clint Bell (HBT8), 15:48; Brandon Cooper (LR8), 15:49; Stephen Curry (TM9), 15:49.50; Elisha Tanui (RUR8), 15:55; Connor Adams (HDH9), 16:02.

Fastest Overall Masters winners: (gun times) Ernesto Caballero (DKOM8), 15:52.58; Dave Matlack (DDG9), 16:02; Ken Hall (HDH9), 16:31; James Jackson (MLK9), 16:46; Brian Jaeger (IND8), 16:47.69; Craig Minyard (RFS8), 17:30.4; Roger Clifford (WFL8), 17:30.98; Carl Clark (JR9), 17:32; Todd Reynolds (FR8), 17:40.5; Bob Smeby (LCR8), 17:40.8; David Balis (KNT8), 17:50.60; Alfredo Quirzo (TRN8), 17:56; Rick Reitman (GBF8), 17:58; Norman Roper (PR8), 17:29.37; Chris Phelan (TM9), 17:44.84; Jeff Garber (HS9), 17:51.8.

10-Younger -- Caleb Melton (LOV8), 19:55; John David Kuehler (FT9), 20:02; Zach Vineyard (FT9), 20:38; Cameron Durlacher (TOG9), 20:44; Shea Whatley (RFS8), 20:48; John-David Kuehler (COW9), 20:48; Andrew Duffy (DRD8), 20:57; Mason Ebrey (GBF8), 21:03; Luke Bishop (MMT9), 21:36; Lance Wheeler (RFS8), 21:37; David Roquebert (FT9), 21:39; Grayson Gilkey (BAC9), 21:49; Isaiah Jones (LB9), 21:52; Jake Murphy (RID8), 22:14; Jordan Thomson (TM9), 22:24; Juan Pablo Rodriguez (FT9), 22:36.

11-14 -- Joel Gibbs (HOH9), 17:22; Luke Hendrix (RRHV9), 17:27; Logan Hendrix (RRHV9), 17:41; Chase Brown (SAH8), 17:41; Domingo Castillo (JB8), 17:42; William Huffman (XS8), 17:48; Austin Miller (KT8), 17:48; Hunter Westbrook (WFL8), 17:51; Jordan Chaves (BB8), 17:53; Cameron Jackson (COW9), 17:53; Jacob Babbidge (JEN8), 18:00; Tyler Whittington (RID8), 18:01; Spenser Patterson (TRN8), 18:03; David Swiathocha (RID8), 18:11; Colby Kuehler (JEN8), 18:13.

15-19 -- Jeffrey Arnier Jr. (GH8), 15:12; Craig Lutz (RRHV9), 15:16; Andrew Herrera (FWTT8), 15:41; Stephen Curry (TM9), 15:50; Austin Roth (TM9), 15:58; Ramiro Garcia (VOV9), 16:01; Connor Adams (HDH9), 16:02; Dennis Yeats (MD8), 16:16; Alan Velazco (LR8), 16:17; John Valentine (BSA8), 16:27; Taylor Lively (SF9), 16:34; Nathan Collier (COW9), 16:38; Urrgilio Martinez (TM9), 16:39; Vincent Weir (DRCI8), 16:39; Eric Ojeda (PR8), 16:43; Quentin Cassidy (RMS8), 16:43.

20-24 -- Craig Donnelly (SSH9), 15:21; Gregory Liebl (IND8), 15:24; Derek York (RFS8), 15:35; Armando Salvador (TRN), 15:44; Jeff Sadler (JEN8), 15:45; Brandon Cooper (LR8), 15:49; Will Smith (JEN8), 15:55; Kiplimo Chemirmir (HBT8), 16:00; Jose Lopez (GH8), 16:05; Matt Ross (RTH9), 16:13; Allen Smith (DDG9), 16:17; Michael Breshears (DRCI8), 16:20; Eric Lacross (CR8), 16:23; Nicodemus Naimadu (AO8), 16:33; Matt Hansen (DDG9), 16:39; Matt Mazurik (IND8), 16:40.

25-29 -- Kip Kangogo (DKOM8), 14:20; Nicodemns Naimadu (DKOM8), 14:44; Keith Pierce (XS8), 14:58; Jacob Phillips (DDG9), 15:02; Joe Jacobs (IND8), 15:16; Clint Bell (DKOM8), 15:18; Koby Styles (FWKRC9), 15:19; Andrew Cook (XS8), 15:28; Scott Downard (DDG9), 15:34; Elisha Tanui (RUR8), 15:55; Kiplimo Chemirmir (DDG9), 15:58; Mark Furlon (IND8), 15:59; Ryan Gorman (DFD8), 16:08; Jacob Crowe (IND8), 16:09; Kevin Connolly (THTH8), 16:26; Craig Ottman (DKOM8), 16:27.

30-34 -- Dane Mitchell (DKOM8), 15:08; Keith Kelly (IND8), 15:28; Benson Osoro (DKOM8), 15:58; Chris Strait (GH8), 16:03; Gabriel Rodriguez (DDG9), 16:12; Diego Esoric (CR8), 16:35; Madison Flowers (FWZ9), 16:40; Darrell Phippen (IND8), 16:44; Rick Hanson (DDG9), 16:51; Ian Ray (KT8), 16:55; Jasen Ritter (PR8), 17:01; Jeremy Nelson (JB8), 17:03; Madison Flowers (COW9), 17:04; Lauaruega Francisco (RUR8), 17:05; Jeffrey Hastings (GRR9), 17:15.

35-39 -- Ray Pugsley (IND8), 15:35; Agustin Hernandez (DDG9), 15:46; Chris Strait (DDG9), 15:59; Joe Beisner (SFS8), 16:12; Conrad Stoltz (IND8), 16:19; Mike Monagle (IND8), 16:22; Peter Roets (DKOM8), 16:28; Brian Schmidt (KT8), 16:38; Anthony Taylor (DRCI8), 16:41; Mark Carbone (IND8), 16:48; Andrew Bitmansour (KT8), 16:52; Louis Brasco (FWLD8), 16:55; Jerry Johnson (FR8), 16:55; Rick Taylor (KT8), 17:05; Steve L. Anderson (BBG9), 17:06; Guy Perry (IND8), 17:06.

40-44 -- Ernesto Caballero (DKOM8), 15:54; Dave Matlack (DDG9), 16:02; Ken Hall (RFD8), 16:25; Kris Hartner (IND8), 16:30; James Jackson (KT8), 16:30; Rick Wilhelm (IND8), 16:52; Steve L. Anderson (BBG9), 17:06; Robert Shollar (DDG9), 17:11; Roger Clifford (SAH8), 17:17; Dave Trevino (BUB9), 17:22; Craig Minyard (RFS8), 17:31; Jeff Garber (DDG9), 17:36; Chuck Olinger (SAH8), 17:39; Todd Reynolds (FR8), 17:41; Brian Jaeger (IND8), 16:48.

45-49 -- William Moore (DKOM8), 16:03; Ken Hall (VOV9), 16:18; Shawn Gardner (HBT8), 16:30; Kevin Paulk (IND8), 16:49; Carl Clark (JR9), 17:32; Greg Domantay (IND8), 17:39; Mark Dick (BSA8), 17:43; Scott Steffen (KNT8), 17:55; Don Crawford (JEN8), 18:03; Chris Crawford (DRCI8), 18:07; Colm Bergin (BBB9), 18:08; Robert Smith (FWTT8), 18:09; Jay Kizer (COW9), 18:10; Ricky Cox (WMR8), 18:14; James Michael (FR8), 18:14.

50-54 -- Norman Roper (PR8), 17:30; Bob Smeby (LCR8), 17:41; Chris Phelan (TM9-DDG9), 17:45; Richard Neill (RESS9), 17:59; Bob Stachow (REMARK9), 18:01; Juan Castulo (HBT8), 18:02; Ted Heers (JMPS8), 18:19; Ryan Champlin (RFD8), 18:28; Hector Hernandez (SSOL8), 18:35; Michael Fussel (HS9), 18:46; Randall Turner (DMG9), 18:52; Don Nelson (FR8), 18:53; Victor Saimas (DAF8), 18:56; George Brewer (KT8), 18:57; Allen Rick (GH8), 19:05.

55-59 -- Ed Swiatocha (DKOM8), 17:17; Thom Burleson (IND8), 17:41; David Williams (KT8), 18:48; Anthony Colon (DMG9), 19:19; Terry Ziegler (GH8), 19:22; J.J. Jenkins (JEN8), 19:36; Ronnie Fellers (FWLD8), 19:40; Wally Manaugh (DDG9), 19:47; Michael Jenkins Sr. (GRF8), 19:47; Douglas Whitley (RMS8), 19:50; Mark Donovan (RHS9), 19:51; J.W. Hawrosnsky (DFD8), 19:51; Jimmy Parker (DKOM8), 19:52; John Ball (MLK9), 20:05; Ken Gardner (GH8), 20:07.

60-64 -- Kenneth Legernes (LR8), 19:52; Bill Bruenig (DDG9), 20:28; Glen Taylor (AER9), 21:07; Richard Stern (DRCF9), 21:14; Henry Galpin (DRCL8), 21:21; David Cromer (THTH8), 21:22; Bill Richardson (AGU8), 21:29; Kendall Black (GH8), 21:33; Michael Zinn (KT8), 21:33; Craig Hubbs (RRHH9), 21:40; John Ross (TRN8), 21:41; Ignacio Ybarra Jr. (DRD8), 21:44; Francisco Sanchez (LR8), 21:44; Skeeter Hogue (JEN8), 21:53; Larry Able (FWTT8), 21:55.

65-69 -- Bill Shaw (JEN8), 19:12; Wally Capps (PPICP8), 21:35; Bill Richardson (RRHH9), 21:49; Jim Sampson (PPMD8), 22:01; Gary Muhrcke (IND8), 22:02; Bies Vanbesien (TFT8), 22:09; ; Bob Abbott (PPICP8), 22:33; Bill Blackburn (GH8), 22:43; Jim Engstrom (FR8), 22:44; Bill Shirley (GH8), 23:11; Kenneth Kalka (KT8), 23:17; Rio King (BBG9), 23:38; William Ash (RESS9), 23:40; Ernest Cathey (FWTT8), 23:42; Robert Wright (FT9), 23:46.

70-74 -- Joe Lietchty (UR8), 21:20; Ed Klassen (AO8), 21:35; Gordon Ratcliff (PPICP8), 22:06; Ken Brewer (HWW8), 23:18; Bill Blackburn (DMG9), 23:50; Juan Sastoque (TRN8), 23:58; John Dugdale (LCR8), 24:44; Shamalee Haliman (BID9), 24:46; Edward Naumann (FWTT8), 24:52; Fred Hurd (DAF8), 25:20; Barney Snitz (HS9), 25:21; Fred Hawn (SR9), 25:31; Jessie Galindo (TRN8), 25:42; Bice Bond (RAS9), 25:46; John McNamara (FWTT8), 25:55.

75-79 -- Juan Sastoque (BID9), 19:49; Robert Coffey (TRN8), 26:47; Ed Jackson (DRCF8), 27:17; Dewey Fambry (LR8), 28:55; Joe McCreary (COW9), 29:27; John Platt (MTB9), 30:37; Jim Conrad (KT8), 31:48; Tom Hill (ECA9), 32:05; C.T. Cadenhead (TM9), 32:26; Dennis Hassler (GHR9), 32:34; Lovell Bolle (FWLD8), 33:27; David Smith (HWW8), 33:48; Jeff Robinson (MD8), 35:05; Bruce Miller (RFC9), 35:23; Loftin Witcher (JR9), 36:09.

80-84 -- Paul Lettieri (DDG9), 25:01; Larson Leidig (RLS8), 26:52; Richard Widener (RMS8), 32:21; Paul Woodberry (RHI9), 32:39; David Smith (RFS8), 33:01; Gene Brock (WMR8), 33:14; Sam Baker (JR9), 35:45; Clay Ireson (JR9), 35:57; Laddie Ondracek (COW9), 39:22; Connall McCormack (FWLD8), 40:28; Ted Brewer (FWLD8), 40:41; Howard Mayer (RMS8), 40:45; Augustine Lucio(Lugo?) (COW9), 42:07; Nolan Pearse (BBG9), 43:25; Gerald Strug (BR8), 45:46.

85-89 -- Guadalupe Hernandez (RFW9), 37:07.

10K

Men

Fastest 10: 1, Kiplimo Chermirmir (MFF8), 30:52.10; 2, Jacob Phillips (BUB9), 31:00.1; 3, Stephen Ariga (TDF8), 31:05; 4, Paul Stoneham (MF8), 31:14; 5, Brantley Lutz (MF8), 31:17.6; 6, Chris Strait (MFF8), 31:21.50; 7, Dane Mitchell (MF8), 31:23.1; 8, Clint Bell (CR8), 31:36; 9, Jeffrey Arnier Jr. (CR8), 31:51; 10, Joshua Trevino (TDF8), 31:55.

Fastest Overall Race Winners: Kiplimo Chermirmir (MFF8), 30:52.10; Jacob Phillips (BUB9), 31:00.1; Paul Stoneham (MF8), 31:14; Andrew Cook (RRR9), 32:33; Agustin Hernandez (FWTT8), 32:33; Jeffery Arnier Jr., (COW9), 32:51; Jim Stitt (SSH9), 34:46; Jesse Benes Jr. (ALR8), 35:11.60; Joe Beisner (PR8), 34:03.64; Chris Strait (BEL8), 34:53; Austin Miller (SF9), 35:02; Andres Lopez (ZWR8), 35:04.5; R.C. Liley (FBR8), 35:36; Dan Nichols (PPFS9), 36:11.09; Dave Trevino (FWZ9), 36:32.1.

Fastest Masters Race Winners: Ernesto Caballero (MF8), 33:06.4; James Jackson (COW9), 34:22; Roger Clifford (PPFS9), 36:25.66; Jeff Garber (FWTT8), 36:33; Bob Smeby (HHA8), 37:34.70; Frederic Angevin (AH8), 38:02.5; Michael Held (DRCF9), 38:17.75; Lee Rebodos (FWZ9), 39:21.1; Gary Anderson (JR9), 39:22.7; Bob Stachow (ZWR8), 39:57.7; Michael Brown (FT9), 40:19; Mark Olateju (LDT8), 40:42; Blair Kuhnen (FWER9), 41:02; Irwin Fairclough (LL9), 41:15.6; Steve Perry (SF9), 42:06.

14-Younger -- Logan Hendrix (FT9), 37:26; Colby Mehmen (PPFS9), 37:41; Luke Hendrix (COW9), 37:48; Jacob Babbidge (COW9), 38:19; Samir Merchant (TDF8), 38:48; Carson Vickroy (FT9), 38:50; Colby Kuehler (FT9), 39:17; Joel Pogue (LOV8), 40:17; Tyler Park (FT9), 40:57; Zacharia Hamstra (COW9), 40:59; Drew McRae (FT9), 41:14; Matthew Schlater (FT9), 41:40; Brantley Young (FT9), 41:53; Troy Reeves (FWTT8), 42:10; Jose Aboyes (CR8), 43:26; Richard Brooks (LDT8), 43:33.

15-19 -- Jeffery Arnier Jr. (CR8), 31:51; Jim Stitt (SSH9), 34:46; Austin Miller (SF9), 35:02; Taylor Logan (MF8), 35:02; Jesse Benes Jr. (ALR8), 35:12; Tommy McIntire (ZWR8), 35:33; Richard Casillas III (BUB9), 35:41; Dan Nichols (PPFS9), 36:12; Neal Ellis (SSH9), 36:25; Matt Summersgill (FT9), 36:40; Dave Emerson (COW9), 36:41; Kyle Michelsen (FWTT8), 37:14; Matthew Miller (PPFS9), 37:23; Britton Koestler (AH8), 37:30; Raymond Mata (FBR8), 37:32.

20-24 -- Matthew Ross (FWTT8), 33:37; Ivan Penal (FWTT8), 34:00; Kiplimo Chemirmir (BR8), 34:00; Jose Lopez (BUB9), 34:27; Andres Lopez (ZWR8), 35:05; Darren Rous (FWTT8), 35:07; Alex Miletich (STRR9), 35:32; R.C. Liley (FBR8), 35:36; Stephen Fuentes (COW9), 35:37; Garrett Yuen (ZWR8), 36:09; Daniel Russey (ZWR8), 36:25; Matthew Buchhorn (LL9), 37:59; Scott Baldridge (FWTT8), 38:05; Kurt Hare (FWZ9), 38:24; Mason McCallister (TDF8), 38:29; Richard Liley (CR8), 38:42.

25-29 -- Kiplimo Chemirmir (MFF8), 30:53; Jacob Phillips (BUB9), 31:01; Clint Bell (CR8), 31:36; Joshua Trevino (TDF8), 31:55; Andrew Cook (RRR9), 32:33; Craig Ottman (FWTT8), 34:14; Brent Poulsey (FWTT8), 34:57; Chris Zuech (BUB9), 35:04; Alberto Castro (TDF8), 35:23; Nathan McCann (BUB9), 35:32; Francisco Iavariesa (PR8), 36:00; Jeff Russell (FWTT8), 36:05; Jeff Annillo (FWTT8), 36;55; Tyler Johnson (PPBS8), 37:02; Jens Kiesel (HHA8), 37:24.

30-34 -- Stephen Ariga (TDF8), 31:05; Chris Strait (MFF8), 31:22; Dane Mitchell (TDF8), 31:48; Isaiah Sanga (RFC9), 33:43; Benson Osoro (PR8), 34:27; Scott Poeteet (PR8), 34:43; Fran Lauarieba (FWTT8), 35:22; Leroy Sam (TDF8), 36:22; Mark Miller (COW9), 36:27; Kevin Blacquiere (FWTT8), 36:30; Jesse Danner (FWTT8), 37:01; Travis Seekins (FWTT8), 37:53; Harold Wilson (COW9), 38:16; Enrique Hernandez (CR8), 38:26; Marius Maianu (TDF8), 38:51.

35-39 -- Paul Stoneham (MF8), 31:14; Agustin Hernandez (FWTT8), 32:33; Joe Beisner (TDF8), 33:37; Andrew Bitmansour (MF8), 34:47; Chris Strait (COW9), 34:49; Brian Schmidt (TDF8), 34:49; Jason Wicke (BUB9), 33:50; Duncan Cragg (TDF8), 35:00; Neil Smith (TDF8), 35:19; Kim Mang (TDF8), 35:28; Jerry Johnson (TDF8), 35:40; George Vogel (LDT8), 36:09; Todd Blanchard (HHA8), 36:48; Ryan Loehding (TDF8), 36:54; Dave Gardner (DRCF9), 36:56.

40-44 -- Ernesto Caballero (MF8), 33:07; Dave Matlack (CR8), 34:03; James Jackson (COW9), 34:22; Ken Hall (TDF8), 34:32; Craig Minyard (PR8), 35:29; Thomas Emmons (TDF8), 35:37; Roger Clifford (PPFS9), 36:26; Dave Trevino (FWZ9), 36:33; Jeff Garber (FWTT8), 36:33; Michael Held (PPBS8), 37:01; Juan Jose Cruz (FWTT8), 37:08; Dave Groombridge (FWTT8), 37:12; Alfredo Quirzo (FWTT8), 37:16; David Balis (BR8), 37:28; Gerald Jackson (BUB9), 37:31.

45-49 -- William Moore (TDF8), 34:22; Shawn Gardner (CR8), 35:24; Stuart White (ALR8), 36:47; Scott Steffen (TDF8), 37:47; Robert Smith (COW9), 38:08; Gary Anderson (MF8), 38:08; Mark Olateju (TDF8), 38:49; David Jones (RFC9), 38:51; Jeff Kirk (PR8), 39:22; James Royal (PPBS8), 39:35; James Michael (FWTT8), 39:39; Mike Horowitz (BUB9), 39:45; Robert Reveal (PPFS9), 39:55; Steve McKimmey (FWTT8), 40:11; Troy Surritt (ALR8), 40:18.

50-54 -- Bob Smeby (HHA8), 37:35; Juan Castulo (WW8), 39:05; David Potter (COW9), 39:07; Bob Stachow (ZWR8), 39:58; Keith Fulenwider (BUB9), 41:05; Irwin Fairclough (LL9), 41:16; Adam Gussow (DRCF9), 41:44; Greg Sullivan (BEL8), 42:03; Mark Girouard (HHA8), 42:16; Cathal Grant (BUB9), 42:30; Rob Johnson (DRCF9), 42:32; Terry Marcott (LL9), 42:37; Brian Swanson (FWZ9), 42:41; Harold Recinos (PPFS9), 43:41; Bradley Gardner (JR9), 43:44.

55-59 -- Ed Swiatocha (TDF8), 35:40; George Taylor (COW9), 37:54; Joel Barr (BUB9), 40:28; Wally Manaugh (BUB9), 40:37; Mark Donovan (TDF8), 40:42; Lupe Rodriguez (FWTT8), 41:48; Ronnie Fellers (FBR8), 41:57; Mike Fields (PPBS8), 42:36; Jimmy Parker (PR8), 42:42; John Ball (FBR8), 43:01; Rusty Shelton (PPFS9), 43:36; Rick Stern (MF8), 43:48; Julian Day (JR9), 43:57; Fernando Colli (BR8), 44:13; Dave Wiley (JR9), 44:32.

60-64 -- Steve Loyola (FWTT8), 42:11; Bill Bruenig (BUB9), 42:47; Donald Sieve (COW9), 44:23; Bill Richardson (TDF8), 45:03; Ignacio Ybarra (LDT8), 45:18; Michael Zinn (BUB9), 45:45; Frank Pendleton (COW9), 46:08; Craig Finis (COW9), 46:18; Mike Gregory (ZWR8), 46:55; John Ross (DRCF9), 47:29; Bryce Wilson (BEL8), 47:42; Rick Johnson (DRC9), 47:58; Paul Johnson (JR9), 48:13; Eddie Large (ZWR8), 49:44; Eddie Patton (COW9), 51:07.

65-69 -- Bill Shaw (PPFS9), 41:27; Ignacio Ybarra Jr. (COW9), 46:32; Wally Capps (AH8), 47:15; Paul Johnson (FWZ9), 47:23; Jim Engstrom (ZWR8), 47:48; Bill Blackburn (PPBS8), 48:43; Tom Crull (DRC9), 49:02; Kendall Black (FWZ9), 49:12; Ted Melton (HH9), 50:26; Bill Shirley (TDF8), 50:29; Doug Gilpin (DRCF9), 50:30; Richard Schulz (COW9), 50:25; Bill Johnson (PPBS8), 50:37; Paul Goetzer (ZWR8), 50:53; Robert Wright (ZWR8), 51:47.

70-74 -- Ken Brewer (PR8), 50:04; Bill Blackburn (PPHF9), 50:17; Barney Snitz (FT9), 53:43; Jesse Galindo (FBR8), 56:08; Fred Hawn (PPHF9), 57:29; Gabe Abene (PPFS9), 1:00:36; Bud Tomlinson (FWTT8), 1:01:47; Bob Kennedy (BUB9), 1:03:17; Patrick Greene (DRCF9), 1:03:39; Charles Keen (BEL8), 1:06:23; Lee Sellers (PR8), 1:06:54; Curt Holiday (FWER9), 1:08:47; Robert Knickerbocker (BUB9), 1:11:02; Jerry Siedschlag (TDF8), 1:12:40; Ernest Couch (COW9), 1:23:20.

75-79 -- Juan Sastoque (ZWR8), 51:34; Marvin Engels (FWTT8), 56:23; Robert Coffey (MF8), 57:40; Dewey Fambry (PPFS9), 1:03:16; Randy Knots (COW9), 1:04:32; John Platt (BUB9), 1:05:19; Lovell Bolle (COW9), 1:14:18; William Henning (COW9), 1:17:38; Robert Cunningham (PR8), 1:20:32; Marty Forsvall (BUB9), 1:23:18; Juan Sastoque (COW9), 1:58:39.

80-older -- John Bullock (COW9), 58:29; Kevin Jackson (COW9), 59:42; Richard Widener (ZWR8), 1:10:04; Gene Brock (AH8), 1:11:57; M.C. Cowdhusy (COW9), 1:14:44..

10K

Women

Fastest Ten -- 1, Melisa Christian (TDF8), 35:12; 2, Debra Arzola (TDF8), 35:43; 3, Jody Hawkins (TDF8), 36:35; 4, Aly Nielson (SSH9), 37:03; 5, Amy Robillard (LDT8), 37:09; 6, Karen Prisby (BUB9), 37:15.7; 7, Lisa Cron (CR8), 37:17; 8, Taylor Stephens (FWTT8), 37:28.4; 9, Becky Angeles (TDF8), 37:28.5; 10, Patricia Vargas (PF8), 38:26.2.

Fastest Overall Winners -- Melisa Christian (TDF8), 35:12; Aly Nielson (SSH9), 37:03; Amy Robillard (LDT8), 37:09; Debra Arzola (MF8), 37:15.4; Karen Prisby (BUB9), 37:15.7; Patricia Vargas (PF8), 38:26.2; Taylor Stephens (FWTT8), 37:28.4; Jodi Hulett (DRCF9), 38:32.34; Laurie Shea (BEL8), 38:51; Cora Turner (FWZ9), 39:25.9; Maria Trejo (COW9), 39:39; Brette Fleming-Wood (AH8), 39:42.6; Ashley Johnson (PPBS8), 39:49; Fiona Green (PR8), 41:37.82; Mina Pizzini (LL9), 42:05.5.

Fastest Masters Winners -- Sheila Natho (TDF8), 39:58; Fiona Green (CR8), 41:34; Kim McConnell (FWTT8), 41:41; Leana Sloan (COW9), 42:07; Julie Platt (DRCF9), 43:36.15; Yolanda Hopping (SSH9), 43:48; Angela Eusery (AH8), 44:29.8; Debbie Sanders (JR9), 45:38.6; Francis McKissick (ZWR8), 45:42.2; Sharla Foster (FBR8), 46:42; Linda Kelly (HHA8), 46:59.45; Terry Gonzalez (PPFS9), 48:32.16; Leslie Smith (LDT8), 49:41; Clair Volding (RRR9), 52:27; Laura Miller (RFC9), 55:09.1.

14-Younger -- Daisy Martinez (MGN8), 43:51; Ashley Wateman (COW9), 44:20; Chandler Crumblish (RRR9), 44:50; Alyssa Moino (FWZ9), 44:59; Emily Henderson (SSH9), 46:25; Allison Arnier (ZWR8), 47:17; Audrey Parker (COW9), 48:42; Ellie Parker (COW9), 49:32; Allie Lewis (COW9), 51:30; Mary Hammonds (ZWR8), 51:50; Melody Rodriguez (FWZ9), 52:01; Brittnay Brown (FWZ9), 52:30; Emma Kurz (ZWR8), 53:00; Faith Banker (AH8), 53:13; Marilyn Campbell (COW9), 54:15.

15-19 -- Aly Nielson (SSH9), 37:03; Taylor Stephens (FWTT8), 37:29; Bailey Belvis (SSH9),38:16; Katie Barry (SSH9), 38:21; Allison Bartels (SSH9), 39:25; Melanie Wilcox (SSH9), 39:33; Brette Fleming-Wood (AH8), 39:43; Carly Kitts (SSH9), 40:19; Kristen Miller (SSH9), 41:02; Jenny Swan (PPFS9), 42:18; Rachel Oleksiak (FWTT8), 42:30; Kim Kirby (SSH9), 42:49; Kaleigh Ervin (FWZ9), 43:39; Amber Harper (COW9), 43:57; Olivia Albin (FWTT8), 44:17.

20-24 -- Karen Prisby (BUB9), 37:16; Ruth Waller (TDF8), 38:18; Elizabeth Eder (FWTT8), 38:27; Jodi Hulett (DRCF9), 38:33; Maria Trejo (COW9), 39:39; Jen Smith (BUB9), 39:45; Rachel Harp (MF8), 42:32; Brandi Wade (FWTT8), 42:37; Nicole Webber (AH8), 42:42; Sheila Bishop (FWTT8), 43:30; Farah Lawler (COW9), 43:35; Katie Howard (TDF8), 43:42; Shannon Conly (TDF8), 44:00; Shaheen Sattar (COW9), 45:03; Denisa Kavikova (LDT8), 45:40.

25-29 -- Lisa Cron (CR8), 37:13; Meagan Newsom (MF8), 38:29; Laurie Shea (BEL8), 38:51; Kaherine Noss (MF8), 38:57; Catherine Weir (BUB9), 39:20; Ashlee Inman (MF8), 39:43; Ashley Johnson (PPBS8), 39:49; Stephanie Byers (COW9), 39:57; Kristin Carson (COW9), 40:17; Demetris McDowell (MF8), 40:28; Lindsay Musielak (TDF8), 41:02; Vanessa Kelley (FWTT8), 41:10; Ashley Nunez (TDF8), 41:54; Julie Cattell (BUB9), 42:33; Kelly Swanson (TDF8), 42:55; Wendy Ragle (FWER9), 42:58.

30-34 -- Melisa Christian (TDF8), 35:12; Dawn Charlier (TDF8), 37:16; Debra Arzola (MF8), 37:16; Becky Angeles (TDF8), 37:28; Debra James (BUB9), 38:28; Chelsea Deakins (MF8), 39:45; Amy Wilken (SF9), 40:37; Christina Bell (TDF8), 41:23; Ashley Powell (TDF8), 41:41; Alison Semrau (TDF8), 41:32; Ann Affolter (BUB9), 41:47; Ashlee Inman (FWZ9), 42:22; Kristina Martin (ZWR8), 42:30; Wendy Reese (DRCF9), 42:34; Michelle Shiller (BUB9), 42:52.

35-39 -- Patricia Vargas (PF8), 38:27; Cora Turner (FWZ9), 39:26; Riva Graeme (TDF8), 42:51; Heather Zura (TDF8), 43:08; Vera Balic (BUB9), 43:24; Shannon Paterson (DRCF9), 43:32; Dori Boyle (BUB9), 43:33; Jennifer Berry (TDF8), 43:38; Tiffany Jenkins (ZWR8), 43:48; Laura McCreary (ALR8), 43:49; Brooke Liebert (TDF8), 44:23; Julie Platt (TDF8), 44:03; Emily Willemin (BEL8), 44:42; Veronica Giordano (COW9), 44:56; Brittney Dellinger (BUB9), 45:33; Robin Ziegler (ZWR8), 45:45.

40-44 -- Jody Hawkins (TDF8), 36:35; Sheila Natho (TDF8), 39:58; Fiona Green (TDF8), 40:42; Kim McConnell (FWTT8), 41:41; Mina Pizzini (LL9), 42:06; Sandra Ricaud (BUB9), 42:16; Kathleen Conyers (FWTT8), 43:07; Laura Nelson (TDF8), 43:07; Julie Platt (DRCF9), 43:37; Kristine Hinojos (BUB9), 44:43; Sally Moino (FWZ9), 45:08; Phyllis Patre (WW8), 45:15; Carol Gibson (GRR9), 45:23; Cathy Young (LOV8), 46:24; Melissa Eichenseer (FWZ9), 46:30.

45-49 -- Janice Moore (TDF8), 40:22; Yolanda Hopping (TDF8), 41:28; Leana Sloan (BUB9), 41:39; Sandra Ricaud (CR8), 41:17; Annabell Lee (MF8), 43:02; Regina Stegman (FWZ9), 43:18; Melissa Hurta (COW9), 43:40; Margo Braud (TDF8), 43:41; Diane Carroll (BEL8), 44:57; Debbie Sanders (ALR8), 45:17; Alice Lottes (PR8), 45:25; Frances McKissick (ZWR8-DRCF9), 45:43; Meda Bourland (FWTT8), 45:45; Myra Spruance (BUB9), 46:38; Noreen Jacobson (FWTT8), 46:39.

50-54 -- Juli Baldwin Brown (TDF8), 43:40; Debbie Sanders (JR9), 45:39; Bev DeHart (FWZ9), 48:32; Terry Gonzalez (PPFS9), 48:33; Sherry Pipkin (FBR8), 50:15; Elizabeth White (COW9), 50:29; Shery Lupton (CR8), 50:30; Jean Kerr (FWTT8), 50:31; Susan Hines (COW9), 50:32; Anne Neugrit (BUB9), 50:41; Cindy Hauss (COW9), 51:01; Colleen Rebant (SSH9), 51:24; Sharon Grigsby (WW8), 51:24; Priscilla Reese (TDF8), 52:10; Erin Allen (COW9), 52:18.

55-59 -- Debbie Clark (MF8), 47:49; Linda Kelly (HHA8), 47:00; Kim Andres (SF9), 47:52; Jean Kerr (JR9), 50:11; Ellen Kohn (ZWR8), 50:35; Diane Proud (COW9), 52;12; Mary Sue McKenna (TDF8), 53:04; Poksu Binger (JR9), 53:21; Doris Lodics (ALR8), 53:53; Leanna Thompson (FWTT8), 55:28; Ellen Ector (COW9), 56:03; Dana Knight (TDF8), 56:36; Patricia Kelly (BUB9), 57:03; Myrna Dunn (TDF8), 57:22; Toni Brown (FWTT8), 57:57.

60-64 -- Sandra Jones (TDF8), 50:27; Marylyn Patrick (DRCF9), 54:36; Linda Landrum (ALR8), 54:59; Tamara Cathey (SMD8), 55:10; Nikki Deshazo (PR8), 56:32; Jerry Nallon (COW9), 57:34; Cindy Lane (FWTT8), 1:04:05; Susan Davidoff (TDF8), 57:41; Fran Jensen (PPBS8), 59:37; Toni McKenna (FWZ9), 1:00:07; Janice Snyder (HH9), 1:01:27; Edna Clemens (BUB9), 1:01:33; Jean Park (PR8), 1:01:38; Barbara Sucher (BUB9), 1:02:11; Annabelle Corboy (BUB9), 1:02:37; Chang Park (MF8) 1:03:16.

65-69 -- Marylyn Patrick (BUB9), 56:46; Mary Kennard (SMD8), 56:49; Joyce Hightower (FWTT8), 1:02:18; Nancy Lowden (DRCF9), 1:11:25; Mary Salter (TDF8), 1:12:29; Nancy Cole (DRCF9), 1:17:49; Rosemary Holliday (COW9), 1:18:09; Marilynn Taylor (GRR9), 1:21:36; Judy Meridith (HHA8), 1:24:45; Cindy Crawshaw (HHA8), 1:25:06; Noval Reed (COW9), 1:25:28; Charlene Thompson (TDF8), 1:30:04; Bonnie Brestle (COW9), 1:39:39; Barbara Paternostro (TDF8), 1:37:06.

70-74 -- Margaret Thrash (MGN8), 1:01:27; Maria Johnston (GRR9), 1:13:14; Mary Ann Miller (PPBS8), 1:21:02; Betty Forsvall (BUB9), 1:29:48.

75-79 -- Thelma Sellers (TDF8), 1:29:23; Wilma Curtis (COW9), 1:43:17.

Legend: Addison Oktoberfest=AO; Allen Eagle Run=AER; Allen Rudolph Run=ARR; Allen Springfest=ASF; American Heroes=AH; Arbor Day=AD; August Gusto=AGU; Autumn Equinox=AE; Azle Lake Run=ALR; BGO=BGO; Bagel Run=BR.; Basic 5K=BAS; Be A Champion=BAC; Believe!=BEL; BG Squirrel Run=BSQ; Luke's BGO=BGO; Big D 5K=BID; Big D Texas=BDT; Blazing Saddles-BZS; Bobcat Boogie=BCB; Bold In the Cold-BC; Boot Scootin' Santa Run=BSSR; Boy Scouts of America 5K=(BSA); Brains For Autism=BAF; Brentfield Bobcat Boogie=BBB; Buffalo Boogie=BB; Bunny Boogie=BBG; Bunny Hop=BH; Butterfly Boogie=BUB.

Camper Scamper=CS; Carrollton Runners Club=CRC; Colony Veteran Run=CVET; Four Seasons Cool Run=CR; Coppell Stampede=COS; Council For Life=CFL; Cowtown=COW; Cowboys And Kids=CAK; Cow TX Running Scared=CTRS; Dadfest 5K=DAF; Dallas Labor Day Run=DLD; Dallas Komen Race For The Cure=DKOM; Dallas Mardi Gras=DMG; Dallas Runners Club Independence 5K=DRCI; Dallas Runners Club The Loop=DRCL; DRC President's Run=DRCPR; Dash Down Greenville=DDG; Dash For Dignity=DFD; Dorothy's Dash=DRD; Dragon's Fire Race=DF; Dream Mile=DM; DO Dash=DOD; DRC Frigid 5K=DRCF8; DRC Half, 5K=DH.

Eat Right, Run Fast=ERRF; Elvis Run=ER; ESA Cancer Awareness Run=ECA; Faith Run=FR; Fall Breakaway=FB; Fillie Trot=FT; Fireman's Run=FR; Flippin For Fun=FFF; Fort Worth Jingle Bell=FJB; FWRC Boogie Woogie Spooky Run=FWBW; FWRC Bud Run=FBR; FWRC Einstein Run=FWER; FWRC Labor Day Run=FWLD; FWRC Mercury Run=FWRCMR; Fort Worth Komen Race For The Cure=FWKRC; FWRC Spring2spring=S2S; Fort Worth Turkey Trot=FWTT; Fort Worth Zoo Run Run=FWZ; Freedom Run=FRE; Gary Burns Frisco Run=GBF; Gay (Happy) Run=GHR; Gobble Hobble=GH; Granbury Road Race=GRR; Habitat for Humanity=HHUM; Haltom Stampede=HS; Heartbeat 5K=HBT; Heart of Heath=HOH; Heels And Hills=HH; Hottest Half=HHA; Hit The Bricks=HB; Hound Dog Hustle=HDH; How West Was Won=HWW; Ice Cream & Peaches=ICP; Indie Run=IND; Irving League Symphony Run=ILS; Jingle Bell Run For Arthritis=JB; Joe's Run=JR; Jogger 5K Summer Series=JSS; Jog'r Egg Nog'r=JEN; Jogging For Johnson=JJ; Jog With The Frog=JWF; John Bratten=JB; Joey Cushman=JC; Joe Pool Lake Pumpkin Run=PR; Judi K. Skinner=JKS; Jumpstart 5K=JMPS; Just For Heck of It=JFH.

KA SMU=KSMU; Kacie's Run=KACR; Katy Trail=KT; Kick 4 College=K4; Kieron Go Bragh=KGB; Knight Run=KR; Komen North Texas Race For The Cure=KNT; Kwanzaafest Beat Obesity=KBO; Labor Of Love=LOV; Lake Benbrook Half&5K=LB; LGRAW Double Trouble=LDT; Leaping Leprechauns=LL; Liberty By The Lake 5K=LR; Life Without Limits=LWL; Lisa Pritchard Memorial=LPM; The Long Run=LR; Lost Dog=LD; Lovejoy Country Run=LCR; Lake Worth Monster Dash=LWMD; Make Tracks For Hope=MTH; Make The Break=MTB; Mardi Gras Run=MGR; Mansfield Pecan Festival=MPF; Mary Moore Trail Run=MMT; McKinney Firefighters=MFF; McKinney Historical Run=MHR; Memorial Day=MD; MLK and Dream 5K=MLK; Mary Kay; Mayfest=MF; Milk Town Trot=MTT; McDonald Gooseneck=MGN; Mission Fun Run=MFR; Movin With McLean=MWM; MPS Run For Their Lives=MPS; Mundo De Fe=MDF; Mustang Challenge=MC; Mid-Year Muse & Motion=MAM; Mustang Stampede=MST; New Year's Day 5K=NYD; NOCC and Pureology=NOCC.

Oktoberfest Chik-Fil-A=OCF; Pantego Candy Trail & Tree Lighting=PCTTL; Park Glen Turkey Trot=PGTT; Plano Pacers=PP; Plano Pacers Boo Scoot=PPBS; Plano Pacers Fresh Start 2008=PPFS8; Plano Pacers Hall of Fame=PPHF; Plano Pacers Ice Cream & Peaches=PPICP; Plano Pacers May Day=PPMD; DRC Peaceful Tomorrows With Our Troops & Veterans=PTV; Ennis Polka Festival=PF; President's Run=PR; Heck IX-Race Against Misogyny & Sexism=RMS; Race and Roll=RR; Race For The Children=RFC; Irving Race For Wishes=RFW; Race To Read=RTR; Red, White, Blue Trilogy=RWB; Redbud Run=RB; Red Hot Blackeyed Pea Run=RHB8; ReMarkable Foundation 5K=REMARK; Resolution Solution=RESS; Resolution Run Highland Village=RRHV; Rev Up Your Spirit=RUS; Richardson High School Excellence in ED=RHS; Richardson Gobble Hobble=RGH; Rise and Shine=RAS; River Legacy Series=RLS; River Ranch Run=RRR;; River Ranch Hound Hustle=RRHH; R.L. Turner Torch Run=TR; Rotary Resolution Run=RRR8; Rudolph Run=RUR; Running Down a Dream=RDD; Run For Cover=RFC; Run For The Kids=RFK; Run For The Riders=RFRI; Run The Highlands=RHI; Run In The Dark=RID; Run For Dad=RFD; Run For Recovery=RFR; Run For Sarah=RFS; Run For Shelter=RFS; Run The Rite Way=RRW; Run The Trail=RTT; Run To Joe's=RTJ; Run To The House=RTH; Run To Wellness=RTW; Run The Pointe=RTP; Ryan Run=RYR;

Salute to American Heroes=SAH; Santa Scurry=SS; Seton Soles=SEAS or SES; Second Chance=SC; Secret Service Run=SSR; SEF Arts Festival=SEF; Seminary Stride=SST; SFI 5K For Families-SFI; Snowman Shuffle=SSH; Soles For Souls=SFS; Son Rise Run=SR; Speedway Run=SWR; Spring Fling=SL; Spring Sprint=SSP; Spur On=SO; St. Anthony in Wylie=STAN; St. Matthew Harvest Run=SMHR; State Fair Run=SFR; Stockyards River Ranch=SRR; Stonebridge Memorial Day=SMD; Stonebridge Resolution Run=STRR; Summer Bath House=SBH; Summer Sizzler=SSZ; Summer Solstice=SSOL.

Tal Morrison Classic=TM; Tarrant Komen Race For the Cure=TKO; Texas Half 5K=TH; Texan Trail Run=TTR; Trinity River Levee=TRL; The Trio Bishop Dunne=TBD; The Trio-Canterbury=T-C; Thrill of the Grill=TOG; Too Cold To Hold=TCH; *Too Hot To Handle 5K=THTH; Toys For Tots=TOFT; The Trio-Trinity Kids=TTK; Trek For Tech=TFT; Tour Des Fleurs=TDF; Trinity 5000=TRN; Trinity Bright Halloween=TBH; Triple Crown Year=TCY; Two White Dogs=2WD; Undy Run=UR; Uptown Run & Trolley Walk=UP; Valley Ranch Pumpkin Dash=VRPD; Victory Run=VTR; Victory Over Violence=VOV; Viking Run=VR; Vineyard Run=VR; Walk & Wag and Run=WW; Walk For The Whisper-WFW; Watermelon Run=WMR; West Fork River Run=WF; Wildflower Run=WFL; Wonder Girl=WG; xSIGHTment 5K=XS; Zetnick Winter Run=ZWR.